Treść strony

Ludzie grają w hokeja...

.
Z jednej strony ciężkie czasy dla profesjonalnego hokeja na lodzie, z drugiej zaś nieoczekiwany wulkan zainteresowania tą dyscypliną w wykonaniu amatorów. Prawdziwa huśtawka popularności. Trudna sytuacja drużyn ekstraligowych w Nowym Targu, Toruniu i Sosnowcu, nie odstraszyła sympatyków kauczukowego krążka w wielu innych miastach. Nawet bardzo duże koszty utrzymania tej dyscypliny nie przeszkodziły temu, aby w tym sezonie powstała nowa liga ogólnopolska, nie wyhamowały entuzjazmu kolejnych zespołów amatorskich, rozgrywek miejskich i regionalnych. Cud!!!

Geografia ośrodków hokeja na lodzie na poziomie ekstraklasy to sprawa znana wszystkim tym, którzy nawet w niewielkim stopniu interesują się tą dyscypliną sportu. Kraków, Sanok, Nowy Targ, Tychy, Oświęcim, Jastrzębie Zdrój, Sosnowiec i Toruń, to ośrodki znane od dawna. Są to miasta gdzie jeszcze tli się zainteresowanie hokejem, a na mecze ligowe przychodzi nawet od 500 do 1500 kibiców. Cracovia, Unia, GKS Tychy to także szeroko znane nazwy klubów hokejowych. Szkoda tylko, że z tabeli ekstraklasy PLH zginęły w tym roku dwa kolejne zasłużone kluby Stoczniowiec Gdańsk i KTH Krynica. Na dzień dzisiejszy ekstraklasowy hokej na lodzie to lista ośmiu miast, którą kolejno rozbudowywać będziemy poniżej tekstu niniejszego artykułu.

KTH Krynica, ze względu na brak odpowiednich środków finansowych obecny sezon rozpoczęła w rozgrywkach  1 ligi. Wśród przeciwników na tym poziomie rozgrywek odnaleźć można kilka klubów reprezentujących ośrodki z bardzo głębokimi tradycjami. W lidze swoje mecze rozgrywają także: GKS Katowice, Polonia Bytom, Legia Warszawa, Orlik Opole oraz SMS Sosnowiec. Do wspólnie tworzonej listy dopisujemy więc pięć miast, w których zainteresowanie meczami na lodzie jest i najprawdopodobniej będzie. Nie można zapomnieć także o ważnym ośrodku, który w tym sezonie również nie zaistniał na seniorskiej mapie polskiego hokeja. Mowa w tym miejscu oczywiście o Janowie.

Całkowitą nowinką jest odbudowana po 32 latach przerwy II liga hokeja na lodzie. Powstała pod auspicjami PZHL niestety nie oddaje w pełni obrazu miast zainteresowanych odbudową tej dyscypliny sportu. Długie rozmowy z przedstawicielami nowych ośrodków zaowocowały jedynie częściowym kompromisem. Efektem takiego stanu rzeczy jest nowo zorganizowany, trzeci poziom rozgrywek, w którym swoje mecze rozgrywają zespoły o niezwykle atrakcyjnych nazwach: PTH Poznań, TMH Żółwie Piła, Dzikie Krokodyle Poznań, Mamuty Poznań, HC Poznań, KH Wilki Kościan, WTH Września i WTH Wrocław. Jak widać, drugoligowe rozgrywki zdominowane są przez region poznański, gdzie mecze ligowe rozgrywane są na lodowiskach „Chwiałka” w Poznaniu, na nowym obiekcie w Tarnowie Podgórnym, oraz na najbliżej położonym toruńskim Tor-Torze. Na szybko analizując, do ogólnopolskiej listy „miejsc” hokejowych dopisujemy pięć nowych miast.

Swój drugi sezon rozgrywkowy rozpoczęła właśnie Hokejowa Liga Open. Niestety wzajemne rozmowy z PZHL nie zaowocowały żadną wspólną decyzją, a rozgrywki tej ligi prowadzone są poza „majestatem” krajowego związku. Nie przeszkadza to jednak w niczym, grupie najbardziej aktywnych organizatorów, którzy w tym sezonie znacznie rozbudowali zakres wspomnianych rozgrywek. Do udziału w HLO przystąpiło bowiem 12 drużyn: ŁKH Łódź, Bydgoski Hokej, Pomorzanin Toruń, OHT Gdańsk, Warsaw Capitals, PTH Poznań, Legion Warszawa, ADH Białystok, STH Siedlce, WTH Wrocław, Łódzki Hokej i Mad Dogs Sopot. Większość wymienionych zespołów oraz grających w nich zawodników reprezentuje znacznie wyższy poziom wyszkolenia niż drużyny tworzące II ligę (PZHL) w Polsce. Tak więc bez wątpienia HLO, w drabince hokejowych umiejętności powinna zająć miejsce tuż za I ligą. Nie wchodząc w szczegóły, do naszej listy dopisujemy kolejne sześć „nowych” ośrodków.

Dla mniej wtajemniczonych, dodać możemy również, że w hokeja grywa się także, chociaż na razie w wersji dziecęco-młodzieżowej, w takich miastach jak: Gdynia, Malbork, Gorzów Wlkp., Ruda Śląska czy też Dębica. Od kilku lat hokejowy „jedynak” z Polski pn-zach – Szczecińskie Towarzystwo Hokejowe grywa w rozgrywkach najniższej ligi niemieckiej, na mecze której ma zdecydowanie bliżej niż do pozostałych ośrodków hokeja w naszym kraju.

Nie popadając w męski szowinizm, podkreślić musimy coraz poważniejszy udział kobiet w rozwoju polskiego hokeja na lodzie. Na dzień dzisiejszy za hokejowym krążkiem „ugania się” dziewięć żeńskich zespołów: Polonia Bytom, UKHK Unia Oświęcim, KTH Krynica, Białe Jastrzębie, Stoczniowiec Gdańsk, Naprzód Janów, Atomówki Tychy, Cracovia Kraków oraz beniaminek ekstraklasy PLHK – Jaskółki Toruń. Z racji tego, że zespoły kobiece pokrywają się z większymi ośrodkami męskiego hokeja, nowych miast do naszej listy nie dopisujemy.

Zbliżając się do podsumowania tak szerokiego zestawienia, nie możemy zapomnieć o kilkudziesięciu drużynach amatorskich, które rozgrywają swoje mecze w: toruńskiej, trójmiejskiej, śląskiej i małopolskiej lidze amatorskiej. W sumie daje to liczbę kilku tysięcy zawodników i zawodniczek związanych emocjonalnie z hokejem na lodzie. Dlaczego więc ten nadzwyczajny rozwój popularności nie przekłada się w żadnym calu na sukces całej dyscypliny na lodowiskach Europy i Świata?

 

1. Kraków
2. Tychy
3. Oświęcim
4. Jastrzębie Zdrój
5. Sanok
6. Sosnowiec
7. Nowy Targ
8. Toruń – ekstraklasa PLH
9. Krynica
10. Katowice
11. Bytom
12. Warszawa
13. Opole
14. Janów* – I Liga
15. Poznań
16. Kościan
17. Września
18. Wrocław
19. Piła – II liga
20. ŁKH Łódź
21. Gdańsk
22. Bydgoszcz
23. Białystok
24. Siedlce
25. Sopot - HLO
26. Szczecin – liga niemiecka

27. Gdynia
28. Malbork
29. Dębica
30. Gorzów Wlkp.
31. Dąbrowa Górnicza – hokej młodzieżowy

 

« wstecz

Banery

  • -

Banery

  • studio-pro
  • Miasto Torun

Kalendarium

W tym miesiącu

Brak wydarzeń w wybranym okresie