Treść strony

Badania wydolnościowe

.
Czwartek i piątek hokeiści Nesty Karaweli Toruń poświęcili na przeprowadzenie badań wydolnościowych, których wyniki posłużą trenerom za bazę wyjściową przed przygotowaniami do ostatniej fazy rozgrywek. Przed nami sześciotygodniowy etap trochę luźniejszych rozgrywek ekstraklasy PLH, więc jest to ostatni moment na "regulację silników" naszych hokeistów. Prawie cała drużyna (zabrakło jedynie P. Połącarza i W. Jankowskiego) wykonała dwa podstawowe testy: Wingate i VO2max, dzięki którym wyznaczyć będzie można optymalne strefy intensywności najbliższych treningów. Efekty powinny być widoczne na początku stycznia 2012 roku.

Badania przeprowadził mgr Michał Garnys z firmy "4 Sport LAB" z Warszawy. Firma ta, kierowana przez prof. Tomasza Gabrysia, to jedna z najlepszych tego typu jednostek w Europie. Z jej doświadczeń korzystają zarówno reprezentanci kraju (np. T. Brożyna, D. Dmowska, reprezentajcja Słowacji - biathlon), jak i zespoły klubowe (np. Podbeskidzie Bielsko Biała - piłka nożna, CCC Polsat - kolarstwo). Od wielu lat zespół prof. T. Gabrysia współpracuje z kadrą Polski w hokeju na lodzie, a w Toruniu były to już piąte badania tego typu.

Większość zawodników doskonale zna specyfikę przeprowadzonych testów oraz trudności z nimi związanych. Zarówno test wydolności tlenowej (VO2max) jak i beztlenowej (Wingate) to bardzo duże wyzwanie, nawet dla osób profesjonalnie uprawiających sport. Na porządku dziennym są tutaj lekkie utraty świadomości i drobne omdlenia. Wszystko to jednak wykonywane jest pod kontrolą fachowców i nie grozi żadnymi poważnymi konsekwencjami.

Podczas testów wysiłkowych rejestrowana jest moc maksymalna, praca całkowita oraz wyznaczany jest indeks zmęczenia odzwierciedlający adaptację organizmu zawodników do wykonywania wysiłków o maksymalnej intensywności. Podczas wszystkich prób wysiłkowych prowadzony był pomiar mleczanu we krwi (kilkukrotnie pobierana krew), w oparciu o bezpośrednie oznaczanie wartości zgodnie z metodami stosowanymi w medycynie. Wykorzystano  w tym celu urządzenie Biosen S-line (EKF , Niemcy), dopuszczone do stosowania we wszelkiego typu laboratoriach szpitalnych.

Szczególnie trudny jest 30-sekundowy test Wingate, w trakcie którego uzyskane pomiary pozwalają na ocenę adaptacji układu zabezpieczającego dopływ energii, potrzebnej do wysiłków beztlenowych oraz pojemności (potencjału energetycznego, który  badany jest w stanie uruchomić podczas wysiłków o charakterze maksymalnym).

Przeprowadzone testy były pierwszym elementem stałej współpracy, którą KS Toruń HSA nawiązał w tym zakresie ze Specjalistycznym Centrum Diagnostyczno-Rehabilitacyjnym SYNAPSA w Toruniu. W osobie Pawła Szczerbickiego (szefa SYNAPS-y) klub hokejowy znalazł świetnego partnera w rozwoju i realizacji innowacyjnych metod i procedur związanych z szeroko rozumianą medycyną sportową. W ramach współpracy SYNAPSA sfinansowała pierwsze, wspólnie przeprowadzone badania, a pozyskane doświadczenia mogą stać się już niebawem elementem niezwykle ciekawej oferty dla wszystkich sportowców w Toruniu.     

.

« wstecz

Banery

  • -

Banery

  • Miasto Torun
  • studio-pro

Kalendarium

W tym miesiącu

Brak wydarzeń w wybranym okresie