Treść strony SYSTEMOWA:Wydarzenia więcej

10 lecie MKS Sokoły Toruń

Czas biegnie szybko. To wyświechtane stwierdzenie znalazło swoje kolejne potwierdzenie. 12 lutego 2013 roku mija 10 lat od momentu utworzenia MKS Sokoły, klubu który w istotny sposób zaistniał na sportowej mapie Torunia.

Wspominając początki klubu, nie sposób pominąć sytuacji hokeja na lodzie w Toruniu w tym okresie. W 1999 roku, z powodu braku funduszy, zakończył działalność klub TTH Toruń. Drużynę wycofano z rozgrywek w trakcie sezonu. W kolejnym sezonie Toruń, po raz pierwszy od lat, nie miał swojej drużyny hokejowej w krajowych rozgrywkach. W 2001 roku grupa działaczy utworzyła kolejny klub TKH Toruń. Bardziej dotkliwa od nieobecności w rozgrywkach, była jednak przerwa w szkoleniu zawodników. Część z nich wyjechała kontynuować karierę do innych miast, część zakończyła swoje kariery. Budując nowy zespół, konieczne stało się zbudowanie drużyny w oparciu o zawodników z innych miast. Łańcuch szkolenia został przerwany, co na wiele lat pozbawiło toruńską drużynę dopływu wychowanków.

Dlatego też wiosną 2003 roku, działacze związani z Toruńskim Klubem Hokejowym, podjęli pierwsze działania organizacyjne, mające na celu powołanie nowego stowarzyszenia, którego głównym celem była odbudowa struktur szkolenia w grupach młodzieżowych. Powstał komitet założycielski w składzie: Barbara Bojanowska, Zdzisław Buczel, Stanisław Byrski, Marzena Chylińska, Jarosław Ciesielski, Stefan Czachowski, Krzysztof Gawrych, Marek Górecki, Paweł Gurtowski, Jan Kędzierski, Ignacy Krasiński, Piotr Kuchnicki, Sławomir Lidtke, Kamila Mech, Mirosław Pieniak, Bolesław Remlein, Marian Szachniewicz, Sławomir Szachniewicz, Roman Ziółkowski.

W efekcie działań tych osób, 12 lutego 2003 roku powstał Międzyszkolny Klub Sportowy „Sokoły” Toruń. Początek działalności nowego stowarzyszenia to wyjątkowo trudny okres. W sytuacji całkowitego rozpadu systemu szkolenia grup młodzieżowych, który rozpoczął się jeszcze w czasach TTH, podjęte starania organizacyjne musiały uwzględnić przede wszystkim długą perspektywę czasową.

W chwili powołania nowego klubu przekazano jego działaczom listę 24 oficjalnie zarejestrowanych zawodników, którzy reprezentowali wówczas różne kategorie wiekowe w 3  klubach:  UKS Lodowi Rycerze, TKH Toruń i THK Toruń (MOSIR). W takiej sytuacji zdecydowanie najważniejszym problemem stało się zorganizowanie systematycznego (corocznego) naboru do tzw. szkółki hokejowej. W tym celu podjęto współpracę ze Szkołą Podstawową nr 24, w której stopniowo podejmowały naukę kolejne grupy młodych hokeistów. Po ukończeniu przez nich szkoły na poziomie gimnazjum działacze klubu podjęli starania, w celu nawiązania współpracy ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego na ul. Targowej. W 2007 r. doceniono zaangażowanie i dobrą współpracę w zakresie szkolenia sportowego, czego owocem było powołanie, jednego z czterech w Polsce, Ośrodka Szkolenia Sportowego, który we współpracy z PZHL istnieje do dziś. Tym samym młodzież, uprawiająca hokej na lodzie, doczekała się pełnego profilu szkolenia w klasach sportowych i uzyskała możliwość kontynuowania nauki na poziomie Liceum Ogólnokształcącym lub Technikum. W 2008 r., z inicjatywy Toruńskiego Klubu Hokejowego, nawiązana została ponadto współpraca z Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu, która wspiera maturzystów wywodzących się z toruńskiego ośrodka szkolenia w hokeju na lodzie, oferując możliwość podjęcia studiów i pomocy w łączeniu nauki ze sportem. Działalność szkół uzupełniana jest w pełnym zakresie statutowymi działaniami klubu MKS Sokoły.
      
W ciągu dziesięciu lat działalności szkolenie w klubie MKS Sokoły prowadzili i prowadzą następujący trenerzy: Tomasz Bartoszewski, Stanisław Byrski, Grzegorz Chruściński, Adam Fraszko, Robert Fraszko, Ryszard Gałęzewski, Marek Górecki, Tomasz Jaworski, Marek Kasprzak, Janusz Kędzierski, Adam Kiedewicz, Łukasz Kiedewicz, Karol Krawiec, Andrzej Masewicz, Leszek Minge, Henryk Pawłowski, Andrzej Podlas, Bolesław Remlein (trener koordynator), Peter Rossak, Sławomir Szachniewicz, Maciej Wachowski, Wiesław Walicki, Tomasz Wawrzkiewicz, Bogdan Wawrzyński, Stanisław Wiśniewski, Paulina Zembrzuska.

Efekty działalności szkoleniowej klubu najłatwiej przedstawić, porównując aktualne dane liczbowe z okresem przed powstaniem klubu. Według najbardziej obiektywnych danych Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego, w 2002 roku województwo kujawsko-pomorskie zajmowało czwarte (na cztery sklasyfikowane województwa) miejsce w Polsce pod względem ilości zdobytych punktów we wszystkich  młodzieżowych kategoriach wiekowych rozgrywek hokeja na lodzie, a wszystkie punkty do klasyfikacji zdobył, nieistniejący już dziś klub BTH Bydgoszcz, który jednocześnie zajmował jedenaste (na jedenaście sklasyfikowanych) miejsce w Polsce, wśród klubów szkolących młodzież i odnoszących sukcesy w rozgrywkach ogólnopolskich. Toruń w punktacji współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży nie występował.

Ostatnie dostępne dane Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego (za 2012 rok) pokazują jak bardzo zmieniła się sytuacja. Województwo kujawsko-pomorskie zajmuje już trzecie miejsce w Polsce (na sześć sklasyfikowanych), zdobywając punkty na wszystkich szczeblach wiekowych rozgrywek młodzieżowych, a wszystkie punkty do klasyfikacji zdobył klub MKS Sokoły Toruń, zajmując jednocześnie pierwsze miejsce w Polsce wśród dwunastu sklasyfikowanych zespołów, które zdobyły punkty w rozgrywkach młodzieżowych. MKS Sokoły wyprzedził m.in. zespoły Unii Oświęcim, Podhala Nowy Targ, Stoczniowca Gdańsk i Zagłębia Sosnowiec, od lat uważane za kuźnie polskich kadr hokejowych. To najlepiej pokazuje skalę postępu i miarę sukcesu, jakim jest dziesięć lat działalności klubu.

MKS Sokoły prowadzą także szkolenie dziewcząt i wystawiają drużynę w rozgrywkach Polskiej Ligi Hokeja Kobiet pod nazwą Jaskółki Toruń.

W 2012 roku drużyny toruńskich Sokołów osiągnęły następujące rezultaty w rozgrywkach:
Juniorzy (do lat 21) - 1 miejsce w Polsce,
Juniorzy Młodsi (do lat 18) - 3 miejsce w Polsce,
Młodzicy (do lat 16) - 7 miejsce w Polsce (1 miejsce w Okręgu Północnym),
Żacy (do lat 14) - 8 miejsce w Polsce (1 miejsce w Okręgu Północnym),
Żacy Młodsi (do lat 12) - 3 miejsce w Polsce (1 miejsce w Okręgu Północnym),
Mikrusy (do lat 11) - 4 miejsce w Polsce (1 miejsce w Okręgu Północnym),
Orliki (do lat 9) - 1 miejsce w Polsce,
Jaskółki Toruń - 9 miejsce w Polsce.

W kadrach Polski roczników: U-16, U-18 i U-20 grało w 2012 roku siedmiu zawodników MKS Sokoły.

Dzień dzisiejszy działalności klubu MKS Sokoły Toruń to rozbudowane, systematyczne szkolenie młodzieży we wszystkich grupach wiekowych oraz udział w ogólnopolskich rozgrywkach. Aktualnie w klubie zarejestrowanych jest 326 zawodników i zawodniczek (wobec 24 dziesięć lat wcześniej).

Klub jest także organizatorem turniejów i innych form rozgrywek. w 2012 roku klub zorganizował:
1.    Mistrzostwa Polski Juniorów (6 drużyn – 6 dni),
2.    Ogólnopolskie Mistrzostwa Żaka Młodszego (6 drużyn – 3 dni),
3.    Turniej o Puchar Prezydenta M. Torunia (6 drużyn – 3 dni),
4.    Turniej Sponsor's Cup (12 drużyn w tym 7 z zagranicy – 3 dni),

Drużyny żaka U-14 i młodzika U-16 biorą udział w rozgrywkach ligi wschodnioeuropejskiej, w której uczestniczą drużyny z Litwy, Białorusi i Kaliningradu.

MKS Sokoły prowadzi dla uczniów 16 toruńskich szkół podstawowych naukę jazdy na łyżwach. W tych zajęciach bierze udział 1800 uczniów tygodniowo.

wstecz

Kontakt

Bannery