Treść strony

Historia hokeja w Polsce.

Podobnie jak w innych krajach, również w Polsce rozwój hokeja był związany z łyżwiarstwem. W Polsce hokej na lodzie zaczęto uprawiać w latach dwudziestych - po odzyskaniu niepodległości. Pierwsze grupy młodzieży tworzące hokejowe drużyny pojawiły się w Warszawie, Łodzi i we Lwowie. W 1922 r. w Warszawie, Polonia i AZS utworzyły pierwsze klubowe sekcje hokeja na lodzie.

  • http://www.cbhl.org

Co mają Irokezi do hokeja?

„Jak to się zaczęło ?”, to pytanie od zawsze nurtowało człowieka, niezależnie od danej dziedziny życia, uzyskanie odpowiedzi było sprawą pierwszoplanową. Skonkretyzujmy to pytanie definiując dziedzinę...chodzi oczywiście o hokej...

Historia hokeja na świecie.

W marcu 1875 r. na Victoria Skating Rink zmierzyły się dwie drużyny studenckie. Pierwsze przepisy nowej dyscypliny sportu zostały stworzone dopiero w 1879 r. przez dwóch studentów McGill University w Montrealu. Ustalono wielkość lodowiska, rozmiar bramek, zrezygnowano z piłki na rzecz drewnianego wówczas krążka, ustalono jego obwód i ciężar, czas spotkania na 2 razy po 30 min, liczbę graczy ograniczono do 9 z każdej strony (w roku 1886 liczbę zawodników zmniejszono do 7).

Historia NHL

Trofeum to otrzymało nazwę Pucharu Stanleya i po raz pierwszy walczono o nie w sezonie 1893-94. Zdobyła je wówczas drużyna Montreal A. A. A. W 1907 r. w Kanadzie nastąpił rozłam pomiędzy hokejem zawodowym i amatorskim. Od 1908 r. Puchar Stanleya był nagrodą dla zawodowego mistrza Kanady, zaś Puchar Allana dla najlepszego zespołu amatorskiego. 22 listopada 1917 r. przedstawiciele klubów z Montrealu, Ottawy i Toronto postanowili założyć wspólną organizację, której zadaniem byłoby przeprowadzanie corocznych, ogólnokrajowych rozgrywek dla najsilniejszych zawodowych drużyn hokejowych.

Banery

  • -

Banery

  • studio-pro
  • Miasto Torun

Kalendarium

W tym miesiącu

Brak wydarzeń w wybranym okresie