Treść strony SEZON 2021/ 2022

Brawo Stalowe Pierniki!

Kto by pomyślał jeszcze kilka dni wstecz, że w wielkim finale zmierzą się KH Energa Toruń i Comarch Cracovia, a faworyci do zdobycia Pucharu Polski - GKS Katowice i Re-Plast Unia Oświęcim zakończą zmagania w półfinale.
Stalowe Pierniki odprawiły GKS w regulaminowym czasie wygrywając 5:4, a Cracovia pokonała Unię po serii rzutów karnych.

To były piękne zawody. Toruńscy kibice, którzy pokonali mnóstwo kilometrów, aby zobaczyć swoją drużynę w akcji nie byli zawiedzeni.
Spotkanie półfinałowe toczyło się w szybkim tempie i padło sporo bramek. Emocji również nie brakowało.
W meczu przeciwko GKS Katowice bramki zdobyli: Michał Kalinowski, Robert ArrakHenri Limma i Kamil Kalinowski (dwie).

Półfinał

GKS Katowice - KH Energa Toruń
4-5
(2:1, 1:2, 1:2)

Bramki:
1:0 Patryk Wronka (Kalle Valtola) - 02:39
1:1 Michał Kalinowski (Robert Arrak) - 15:28 (O)
2:1 Bartosz Fraszko - 16:42
2:2 Robert Arrak - 21:09 (O)
3:2 Patryk Wronka (Grzegorz Pasiut, Bartosz Fraszko) - 23:40 (P)
3:3 Henri Limma (Vadim Vasjonkin, Yegor Rozhkov) - 37:41 (P)
3:4 Kamil Kalinowski (Patryk Kogut) - 40:12

4:4 Jakub Wanacki - 42:59
4:5 Kamil Kalinowski (Patryk Kogut, Michał Kalinowski) - 53:01

Kary:
GKS Katowice - 14 min. (w tym kara 10 minza niesportowe zachowanie - Bartosz Fraszko w nałożona 60 min.)

Kamil Kalinowski

Znacznie liczniejsza rzesza fanów zjawiła się w Bytomiu dzień później, aby po szesnastu latach zobaczyć swoich ulubieńców w finałowym starciu i wspomóc głośnym dopingiem.
Ten mecz zdecydowanie różnił się od tego poniedziałkowego. Torunianie mocno naciskali przeciwnika w pierwszej odsłonie, ale nic nie wpadło do siatki. Po dwudziestu minutach było 0:0.
Później to Cracovia przejęła inicjatywę i krok po kroku przechylała szalę na swoją korzyść, aby na koniec zatryumfować i wznieść puchar.
Toruńskim zawodnikom należą się wielkie brawa za ambicję, ogromne poświęcenie i walkę do samego końca.

2:0 Martin Dudas (Collin Shirley) - 45:51
3:0 Evgeni Bodrov (Damian Kapica, Erik Nemec) - 58:45 (do pustej)

Łukasz Podsiadło

"Okiem kibica..." - Jak smakują Stalowe Pierniki.

Na długo zapamiętamy tegoroczną edycję Pucharu Polski, bo choć przegraliśmy decydujące spotkanie za naszymi plecami pozostały kluby z kilkukrotnie większymi budżetami, a co za tym idzie z zawodnikami o ogromnym doświadczeniu nie tylko w PHL. Żeby znaleźć się w turnieju finałowym, trzeba było pokazać moc w 16 meczach więc nasz obecność nie była przypadkowa. Przypadkiem zresztą nie trafia się tam dwa lata z rzędu. Myślę, że powoli toruński hokej buduje swoją markę i nie jest już tylko „punktem” na hokejowej mapie Polski. Choć trener Czuch wprowadził nas do poprzedniego turnieju (chwała mu za to), to były to z różnych powodów zupełnie inne wydarzenia. Po pierwsze tym razem drużyna i sztab szkoleniowy miała pomysł na grę. Po drugie drużyna pokazała fantastyczny charakter. Mimo teoretycznego osłabienia brakiem Sytego i Szabanova dała radę po fantastycznym meczu katowickiej Gieksie (w której nie brakuje przecież „gwiazd”). Mecz ten wygraliśmy charakterem, poświęceniem i umiejętnościami. Mecz ten wygraliśmy „mimo” tego, że połowę składu stanowili Polacy. Da się? No da się!!! A na dodatek w składzie młodziutki E. Schefer, młody M. Zając, czy praktycznie nie grający za poprzedniego trenera D. Olszewski. Zresztą nikt z drużyny nie pękł, ani mimo stawki, ani w obliczu rywala, czy też pięknej otoczki meczu i ogłuszającego dopingu. W meczu finałowym, choć polegliśmy zasłużyliśmy na wielki szacunek. Pierwsza świetna tercja mogła zupełnie inaczej ustawić spotkanie, ale słupek i interwencje Pierewozczikowa rodem z NHL sprawiły, że Cracovia przetrwała, a potem nie ma co ukrywać dominowała już na lodzie, umiejętnie rozbijając nasze ataki już w tercji środkowej lub świetnie neutralizując w swojej tercji wrzutki Stalowych Pierników. Oddaliśmy w tym meczu chyba za mało strzałów, bo tylko 26, brakowało na pewno uderzeń z dystansu. Nikt jednak, kto kibicuje toruńskiej drużynie nie powinien być zawiedziony. Mieliśmy w Toruniu i Bytomiu dwudniowe hokejowe święto pełne wzruszeń i emocji. Ta edycja Pucharu Polski pokazała, że warto mieć marzenia nawet jeśli naprzeciwko staje ktoś na pozór potężniejszy i nie ma co ukrywać często o lepszej sportowej jakości. I jeszcze małe MVP tego turnieju moim okiem… Adrian Jaworski, za ogromne zaangażowanie i serce na lodzie! Duże MVP… Drużyna KH Energa Toruń! Brawo Panowie, brawo dla każdego z Was. Pokazaliście, jak smakują Stalowe Pierniki!

• autor: Tomasz Michalczuk, Krzysztof Strzelecki, data: 2021-12-29