Treść strony SEZON 2023/ 2024

Historia – Jan Gruszecki.

W ostatnich dniach maja br. zadzwonił do mnie Pan Jan Gruszecki i zaproponował, że przekaże informacje oraz materiały archiwalne związane z toruńskim hokejem, które będąc działaczem zgromadził.   
Podczas kolejnego kontaktu telefonicznego ustaliliśmy termin oraz miejsce naszego spotkania. 
Miejsce (boisko przy Szkole Podstawowej nr 10) nieprzypadkowe, ponieważ jego pasją jest bieganie. Ten ponad osiemdziesięcioletni mężczyzna ma na swoim koncie kilka ukończonych maratonów, półmaratonów, biegów z cyklu Top Cross, a obecnie przygotowuje się do kolejnych zawodów. 

Podczas naszej rozmowy Pan Jan pokrótce opowiedział o swojej przygodzie z toruńskim hokejem i przekazał materiały, które publikuję poniżej. 
Jeśli wśród waszej rodziny lub znajomych są osoby, które posiadają informacje i materiały dotyczące historii toruńskiego hokeja i chciałyby się nimi podzielić, to serdecznie zapraszam do kontaktu.
Nie było to nasze ostatnie spotkanie z Panem Janem. Jesteśmy wstępnie umówieni na kolejne.  

Jan Gruszecki - działając społecznie w latach 1975 -1985 był kierownikiem drużyny hokeja na lodzie od szkółki hokejowej, którą prowadził Kazimierz Osmański, do drużyny grającej w Centralnej Lidze Juniorów. 
W tym okresie trenerami byli: Jan Wieczerzak, Waldemar Załadas, Janusz Kędzierski, Bogdan Wawrzyński oraz Mieczysław Zmorzyński. Bramkarzami zajmował się Józef Wiśniewski. 
W sekcji działali też panowie: Mieczysław Rzymyszkiewicz i Ryszard Kotowski. 

W tamtym czasie w lidze międzywojewódzkiej występowały drużyny: Stoczniowiec Gdańsk, BKS Bydgoszcz, Tarpan Poznań, Znicz Pruszków, Pogoń Siedlce, ŁKS Łódź oraz Pomorzanin Toruń. 

Po rozgrywkach ligowych w 1981 roku toruńska drużyna Juniorów młodszych, prowadzona przez Mieczysława Zmorzyńskiego oraz Stoczniowca Gdańsk awansowały do finału Mistrzostw Polski. Spartakiada Młodzieży, bo tak tytułowano tą imprezę odbyła w Janowie. Juniorzy Pomorzanina zajęli ostatecznie siódme miejsce, ale zebrali sporo pochwał.  
Królem strzelców został Darek Nowak, a zespół otrzymał także puchar Fair Play. 
Po tych rozgrywkach do kadry Polski zostali powołani - Darek Nowak i Mariusz Gruszecki. 
Ta sama drużyna, rok później, w Mistrzostwach Polski CLJ również sklasyfikowana została na siódmej pozycji.  
Dużej pomocy i wsparcia udzielała w tym czasie Pani Bajwenko - pracująca w Wojewódzkiej Federacji Sportu. Pomagała w finansowaniu obozów letnich oraz nagród dla drużyny na zakończenie sezonu. 

“... Mile wspominam pracę z tą młodzieżą, pomimo że niemieli takich warunków, jak młodzież z południa Polski, ambicją wyrównywali do ich poziomu.” 

Drużyna, która wywalczyła awans na Spartakiadę Młodzieży (zdjęcie nr 1), Zawodnicy z trofeami (od lewej): Darek Nowak z Pucharem Króla Strzelców, Mariusz Gruszecki – Puchar za 7 miejsce, Jarosław Ciesielski z Pucharem Fair Play. (zdjęcie nr 2) oraz wycinki prasowe z tamtego okresu (zdjęcie nr 3).

Górny rząd (od lewej): kierownik drużyny Jan Gruszecki, kapitan Mariusz Gruszecki, Maciej Jeziorski, Darek Nowak, Maciej Kilaszewski, Jarosław Marcinkiewicz, Jarosław Ciesielski, trener Mieczysłw Zmorzyński. 
Dolny rząd (: Zbigniew Łukasiak, Darek Furhman, Jarosław Lubiszewski, Maciej Korż, Mariusz Ruszkowski, Andrzej Jakubowski, Piotr Walichniewicz oraz bramkarz Mariusz Cieszyński. 
Brakuje drugiego bramkarza – Piotra Sokołowskiego oraz Grzegorza Nikołajskiego. 

  • autor: Tomasz Michalczuk, data: 2023-05-29
  • Drużyna Juniorów Pomorzanina Toruń, rok 1981.
    Drużyna Juniorów Pomorzanina Toruń, rok 1981.
  • Darek Nowak, Mariusz Gruszecki, Jarek Ciesielski.
    Darek Nowak, Mariusz Gruszecki, Jarek Ciesielski.
  • Informacje prasowe - rok 1981.
    Informacje prasowe - rok 1981.

wstecz

Kontakt

Bannery