Treść strony czerwiec_2010

.

Pierwszy medal

W Mistrzostwach Polski drużyna toruńskiego TKS-u zadebiutowała już w sezonie 1926/27. W pierwszej fazie tych rozgrywek należało wówczas wyłonić mistrzów okręgów, których w tym czasie na terenie Polski było pięć: warszawski, toruński, poznański, lwowski i krakowski (1). Następną fazą walki o mistrzostwo kraju były pojedynki pomiędzy mistrzami poszczególnych okręgów. Przy czym mistrz okręgu krakowskiego miał grać z mistrzem okręgu lwowskiego, a mistrz okręgu poznańskiego z mistrzem okręgu toruńskiego. Zwycięzcy tych spotkań, plus zespół mistrza stolicy oraz czwarty zespół (wyłoniony przez PZHL) miały utworzyć grupę finałową i pomiędzy sobą walczyć w turnieju finałowym o mistrzostwo kraju. Skończyło się tylko na projekcie, albowiem stosunkowo szybko odstąpiono od tego sposobu przeprowadzenia mistrzostw. Powodem tej zmiany była nieumiejętna organizacja mistrzostw oraz złe warunki atmosferyczne na terenie całego kraju. Po serii dosyć przypadkowych decyzji organizacyjnych do finału zaproszono mistrzów poszczególnych okręgów oraz dodatkowo drużynę Warszawskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego.

Mistrzostwa rozegrano w dniach 21–22 lutego 1927 r. na „boisku ślizgawkowym„ Szkoły Zdobniczej w Zakopanem (2). Niestety, do Zakopanego drużyna toruńskiego TKS-u przybyła z jednodniowym opóźnieniem, co w konsekwencji doprowadziło do jej zdyskwalifikowania i braku możliwości udziału w tych rozgrywkach. Z tego też względu, jedynym toruńskim akcentem turnieju mistrzowskiego był mecz sparingowy z drużyną AZS Warszawa, który reprezentanci Pomorza przegrali w wyjątkowo słabym stylu 10:0. Nie jest nam znany obecnie powód zaistniałego spóźnienia naszej drużyny oraz jej wyjazdu z Zakopanego, jeszcze przed uroczystym bankietem zorganizowanym przez organizatorów na zakończenie turnieju (3). Jakby jej nie tłumaczyć, ta wielce atrakcyjna i pionierska podróż okazała się być, w owym czasie, prawie bezowocna.

Do kolejnych Mistrzostw Polski sezonu 1927/28 torunianie przystąpili już bardziej przygotowani i zdyscyplinowani. W serii meczów kontrolno-sparingowych rozegranych pod koniec 1927 roku, zespół TKS-u zmierzył się z silnymi rywalami regionu poznańsko-toruńskiego – AZS Poznań i BTW Bydgoszcz (4). W dniu 28 grudnia odbył się także mecz pomiędzy toruńskimi drużynami TKS-u i GKS-u (Gimnazjalnego Klubu Sportowego), który uznano wówczas za nieoficjalne Mistrzostwa Torunia (5). „Profesjonaliści” z TKS-u bez większych problemów pokonali drużynę gimnazjalną w stosunku 9:0.

Już jako pierwsza hokejowa siła Torunia, w dniu 1 stycznia 1928 roku, rozegrała spotkanie eliminacyjne do Mistrzostw Polski z mistrzowskim zespołem Klubu Łyżwiarskiego z Poznania. Było to jedno z najbardziej dramatycznych spotkań w historii toruńskiego hokeja na lodzie. Nasza drużyna, występująca w składzie: Stogowski, Gumowski, Kozikowski, Szczerbowski, Suchocki (Brunon?), Zębik, Falkowski i Buza, dopiero w III tercji, po golu Zębika doprowadziła do remisu 1:1. Mecz ten rozstrzygnął się ostatecznie w trzeciej dogrywce, kiedy to bramkę na wagę awansu do finałów, zdobył Suchocki. Co ciekawe, mecz ten rozegrany został po raz pierwszy wg nowych przepisów. Czas gry zamiast wcześniejszych 2 x 20 min., zmieniono wówczas na 3 x 15 minut. Ten niezwykle dramatyczny i zacięty mecz, w którym ówczesne przepisy dozwalały na maksymalnie trzy dogrywki, prowadził wielce uznany sędzia międzynarodowy, Andrzej Osiecimski-Czapski.

W finałach Mistrzostw Polski 1927/28 udział wzięli mistrzowie poszczególnych okręgów oraz obrońca tytułu – zespół AZS Warszawa (bez eliminacji) oraz druga drużyna warszawska - Legia. Z udziału w turnieju zrezygnowała w ostatniej chwili Cracovia Kraków uważając, że reprezentowany przez nią poziom sportowy nie daje szans na odegranie znaczącej roli w mistrzostwach. Turniej finałowy odbył się po raz drugi w Zakopanem, w dniach 7 i 8 stycznia 1928 roku. Zespół toruński w pierwszym swoim meczu stosunkowo łatwo pokonał drużynę AZS Wilno w stosunku 3:0 (2:0, 1:0, 0:0). Bramki w tym spotkaniu zdobyli: Zębik, Suchocki (Brunon?) i Roman Szczerbowski. Po wygranej w tzw. „meczu otwarcia”, przyszła kolej na dwie kolejne, zdecydowane porażki. Mecz z aktualnym Mistrzem Polski – drużyną AZS Warszawa zakończył się wynikiem 11:0 (5:0; 4:0, 2:0), co nawet jak na owe czasy było dobitnym obrazem różnicy przynajmniej dwóch klas. Mecz, z drugą ze stołecznych drużyn, przyniósł naszemu zespołowi kolejną dotkliwą porażkę, kiedy to Legia Warszawa ograła TKS Toruń w stosunku 6:1 (3:0, 2:0, 1:1). Honorowego gola dla toruńskiego zespołu zdobył wówczas Suchocki.

W świetle osiągniętych wcześniej wyników, do swojego ostatniego spotkania na tych mistrzostwach, TKS nie przystępował w roli faworyta. Opinia hokejowego środowiska jednoznacznie wskazywała na Pogoń Lwów jako drużynę wyraźnie lepszą. Potwierdził to również obraz gry w trakcie całego meczu. Niestety, Pogoń nie potrafiła w tym dniu udokumentować swoich umiejętności jakąkolwiek bramką. Drużyna TKS-u, na wpół umiejętnie, na wpół szczęśliwie skupiła się tylko na grze obronnej. Stąd też, prawie do końca spotkania utrzymywał się rezultat bezbramkowy. Pod koniec meczu, po przypadkowym, odbitym strzale, określonym przez dziennikarzy jako „fuksowym”, bramkę na wagę zwycięstwa zdobył okazujący znamiona dobrej gry, toruński napastnik Dubowski (6). Tym samym ustalił on końcowy rezultat meczu: TKS Toruń – Pogoń Lwów 1:0 (0:0, 0:0, 1:0).

Te niezwykle cenne dwa punkty, pozwoliły drużynie toruńskiej na zajęcie w końcowej klasyfikacji mistrzostw trzeciego miejsca, nagrodzonego brązowymi medalami Mistrzostw Polski. Był to dla klubu z dwuletnim stażem „lodowym” olbrzymi sukces, który zapoczątkował dalszy rozwój hokeja na lodzie w Toruniu.     


1) W grudniu 1927 r. powstał dodatkowo okręg wileński.
2) Inne źródła podają ,że było to lodowisko Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
3) Informacja pochodząca z Przeglądu Sportowego.
4) Dwa zwycięstwa TKS-u z zespołem AZS Poznań po 3:0 oraz wygrana  na wyjeździe II zespołu TKS z drużyną BTW Bydgoszcz – 2:3.
5) GKS Toruń powstał w 1928 roku i zrzeszał w swoich szeregach jedynie młodzież gimnazjalną. W tym samym mniej więcej czasie powstał w Toruniu kolejny klub hokejowy – SKS Toruń (Seminaryjny Klub Sportowy).
6) Informacja pochodząca z Przeglądu Sportowego.

wstecz

Kontakt

Bannery