Treść strony SEZON 2011/

Związek się tłumaczy
Zmiany w hokejowych rozgrywkach młodzieżowych mają już pierwsze konsekwencje

Polski Związek Hokeja na Lodzie tłumaczy się ze zmian wprowadzonych w rozgrywkach juniorów. Odpowiedzialność za stratę jednego z roczników zrzuca na ministerstwo i Federację Sportu Młodzieżowego.

W grudniu ubiegłego roku poruszyliśmy na naszych łamach kontrowersyjny temat reorganizacji krajowych rozgrywek młodzieżowych. Temat o tyle istotny, gdyż wraz z początkiem tego miesiąca wykluczył z gry, a w efekcie też i z treningów, m.in. sześciu młodych, utalentowanych toruńskich hokeistów, urodzonych w 1992 roku, którzy poprzez odgórne decyzje zostali „na lodzie”.
Na nasze doniesienia zareagował w tym tygodniu Polski Związek Hokeja na Lodzie, który postanowił udzielić wyjaśnień w tej sprawie.

Przyczyna

W liście uzasadniającym wprowadzenie zmian czytamy:
- Podczas pierwszego posiedzenia nowego Wydziału Szkolenia PZHL (20 lipca - przyp. red.)... zwrócono uwagę, iż rocznik 1992 jest niespójny wiekowo z kategorią juniora w rozgrywkach IIHF. Podczas grudniowych mistrzostw świata, w których uczestniczyła nasza reprezentacja U20, najstarszym rocznikiem był 1993, a zawodnicy rocznika 1992 nie mogli już uczestniczyć w turnieju - napisano w pierwszej części wyjaśnienia.
W związku z tym, miesiąc później, podczas spotkania przedstawicieli centrali z klubowymi działaczami, raz jeszcze wywołano temat kłopotliwego rocznika. Ustalono wówczas, iż w obecnych „przejściowych” rozgrywkach udział weźmie tylko trzech 21-letnich zawodników, zaś w kolejnym wykluczy się ich z rywalizacji juniorów całkowicie, aby zrównać roczniki.
- Po zatwierdzeniu regulaminów rozgrywek wszystkich kategorii wiekowych przez zarząd PZHL, 4 września przedstawiono je do zaakceptowania przez Ministerstwo Sportu i Turystyki - czytamy w wystosowanym piśmie. - Nieprawdą jest, iż tego dnia do MSiT trafiły inne propozycje, niż te, które ustalono z przedstawicielami klubów.

Kłopoty

Nie zmienia to jednak faktu, iż kilka dni później ministerstwo przekazało sprawę Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego, a wówczas problemy zaczęły się kumulować. W październiku tamtejsza Komisja Sportu poinformowała PZHL, iż negatywnie zaopiniuje propozycję gry 21-latków w kategorii juniora starszego. Dlaczego?
- Komisja argumentowała to tym, iż w przeszłości wielokrotnie zwracała na ten fakt uwagę poprzedniemu Kierownikowi Wyszkolenia PZHL, oraz iż zawodnicy 21-letni są już seniorami i nie powinni uczestniczyć w rozgrywkach juniorskich - napisano w informacji.
Były szef wyszkolenia - Marian Pysz - przyznaje, iż za czasów swojej kadencji odczuwał pewne naciski ze strony federacji, jednak starał się bronić pomysłu gry 21-latków w Centralnej Lidze Juniorów.
- Prowadziliśmy negocjacje i rozmowy, co więcej, odpowiednie dokumenty zawsze trafiały do osób, które podejmowały decyzję w tej sprawie. Tłumaczyliśmy, dlaczego nie chcemy wprowadzać tych zmian i zawsze spotykało się to ze zrozumieniem - powiedział Marian Pysz. - Moim zdaniem każdy stracony rocznik, każdy rezygnujący z gry zawodnik, destruktywnie wpływa na przyszłość tej dyscypliny.
Warto dodać, iż nie mniejsze zamieszanie towarzyszyło wprowadzeniu do rywalizacji juniorów zawodników 17-letnich. Związek, w oparciu o głosy z klubów, postanowił zaakceptować grę w rozgrywkach CLJ pięciu młodszych graczy. Komisja zgodziła się na wprowadzenie jedynie trzech.
Ostatecznie pismo z Ministerstwa Sportu i Turystyki, wskazujące na wprowadzenie zmian, wpłynęło do Polskiego Związku Hokeja na Lodzie 6 grudnia, czyli aż trzy miesiące po rozpoczęciu rozgrywek.

Efekty

Wspomniane decyzje, wprowadzone w życie 1 stycznia 2013 roku, pociągnęły już za sobą pierwsze negatywne konsekwencje. Z rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów wycofał się bowiem najbardziej zasłużony i utytułowany w rywalizacji młodzieżowej klub w kraju - Podhale Nowy Targ, motywując swoje działanie brakiem wystarczającej liczby zawodników!
Inne kluby, w tym toruńskie Sokoły, również mają problemy kadrowe. Swoje mecze muszą przekładać, gdyż bywają dni, w których do gry gotowych jest zaledwie dziewięciu, bądź dziesięciu zawodników.

 

Źródło: Nowości

wstecz

Kontakt

Bannery