Treść strony

Zamieszanie wokół dwóch lig
Kiedy wystartuje sezon 2013/2014 na zapleczu PHL? Wciąż tego nie wiadomo.

Rozgrywki hokejowe w najwyższej lidze krajowej mają wystartować 6 września, czyli już za dziewięć dni. Inauguracji zmagań o mistrzostwo Polski nadal towarzyszy jednak sporo niewiadomych.

Głównym problemem zarządu Polskiego Związku Hokeja na Lodzie jest fakt, iż w przededniu inauguracji wciąż nieznana jest liczba drużyn, która o mistrzostwo kraju miałaby walczyć!

Do udziału w Polskiej Hokej Lidze zgłosiły się dotąd Polonia Bytom i HC GKS Katowice (mimo iż zatwierdziły do gry - podobno - tylko 13 zawodników). Chęć walki o mistrzostwo Polski wyraziły także Cracovia, JKH GKS Jastrzębie, GKS Tychy, Ciarko KH Sanok oraz Aksam Unia Oświęcim. Przedstawiciele wspomnianych pięciu klubów od dawna zaznaczali jednak, że nie zamierzają rywalizować w lidze, w której warunki ustala nowa spółka PHL. Chcą przystąpić do zmagań na starych zasadach.

Ogień zostanie ugaszony?

To jednak wciąż nie koniec kłopotów i niejasności! Nadal nie wiadomo bowiem, jak potoczą się losy drużyn, które powinny - w myśl nowych zasad - wykupić tzw. „dzikie karty” na grę w PHL. Mowa o KTH 1928 Krynica oraz Podhalu Nowy Targ.

Pierwsza z tych ekip to „drużyna marzeń”, składająca się z reprezentantów Polski oraz graczy zagranicznych. Z ostatnich plotek wynika jednak, że w najbliższych dniach  - jeśli nie nastąpi przełom - krynicki Dream Team może się rozpaść, a zawodnicy powrócą do swoich wcześniejszych klubów.

Działacze Podhala Nowy Targ upierają się tymczasem, iż nie wykupią „dzikiej karty”, gdyż bezpłatnie powinni zająć miejsce Zagłębia Sosnowiec, które z kolei zrezygnował z gry o mistrzostwo kraju, ze względu na poważne kłopoty finansowe.

Ogień towarzyszący inauguracji rozgrywek być może zostanie ugaszony jutro, gdyż prezesi klubów zostali zaproszeni na sejmową Komisję Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Pierwsze mecze przełożone?

Fatalna atmosfera wokół ekstraligi trafia rykoszetem w zmagania niższego szczebla, do których przygotowują się hokeiści toruńskiej Nesty. W pierwszej lidze niewiadomych jest jednak równie dużo.

PZHL przygotował co prawda wstępny terminarz dla dziewięciu drużyn (w tym gronie znalazłyby się m.in. dwie ekipy Szkoły Mistrzostwa Sportowego), lecz wskazanie - w tej chwili - liczby zespołów, które zagrają w pierwszej lidze, jest pomysłem szalonym.

Inauguracja rozgrywek na zapleczu PHL - przynajmniej teoretycznie - miałaby nastąpić za niespełna trzy tygodnie - 14 i 15 września. Tymczasem, dokładnie w tym terminie, toruńscy hokeiści... będą w Holandii.

- Wcześniej, również nieoficjalnie, mówiono nam, że pierwsza liga wystartuje 21 września. Reasumując, nie wiem, kiedy te rozgrywki się rozpoczynają - stwierdził Bogdan Rozwadowski, prezes Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej. - Jeżeli zdarzy się tak, że inauguracja odbędzie się 14 września, postaramy się przełożyć nasze mecze ligowe. Do Holandii, na turniej towarzyski (odbędzie się w dniach 13-15 września - przyp. red.), na pewno pojedziemy.

« wstecz

Banery

  • -