Treść strony SEZON 2021/ 2022

Tradycja pokoleń.

"...4 stycznia 1924 r. w klubie „Pod Lwem” miłośnicy  sportów zimowych na swoim pierwszym zebraniu organizacyjnym powołali do życia Sekcję Sportów Zimowych, która dała początek toruńskiemu hokejowi. Podjęte w styczniu 1924 r. działania miały jedynie charakter organizacyjny i jako takie nie dotyczą jeszcze bezpośrednio hokeja.
Powstała sekcja prowadzić miała z początku tylko działalność łyżwiarską. Opracowany został ponadto jej statut oraz regulamin. Ogłoszono w tym czasie nabór nowych członków, a także zorganizowano ślizgawkę publiczną.
Pierwsze wzmianki o potrzebie utworzenia toru łyżwiarskiego z wydzieleniem boiska do gry w hokeja oraz o potrzebie utworzenia drużyn hokejowych pojawią się dopiero pod koniec 1924 r. Fakt ten stał się dla autorów niniejszego opracowania chwilą narodzin tradycji hokejowych w Toruniu, rozumianych jako uświadamianej potrzebie gry i pasjonowania się hokejem na lodzie wśród lokalnej społeczności...." więcej o historii toruńskiego hokeja można przeczytać <<<TUTAJ>>>

We wrześniu 1924 roku powołano sekcję hokeja na lodzie przy Toruńskim Klubie Sportowym. Od tamtego czasu toruńscy hokeiści występują w różnych klasach rozgrywkowych, a Toruń stał się miastem, w którym hokej trwale wpisał się w krajobraz miasta.
Nie byłoby dziś jednak tradycji pokoleń, gdyby nie zapał ludzi, którzy kochali i kochają tę dyscyplinę sportu. Zmieniali się ludzie, nazwy klubów, a historia ta toczy się dalej.
Historia ta wkrótce będzie miała 100 lat i dlatego właśnie kierujemy niniejszy apel i prośbę  do Władz Miasta i całego środowiska hokejowego.
Wiek istnienia toruńskiego hokeja powinien zostać uczczony w należyty sposób. Bez wsparcia Władz Miasta trudno będzie tę rocznicę obchodzić w należyty sposób. Dlatego już dziś zwracamy się z prośbą do Pana Prezydenta o zainicjowanie powstania Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100-lecia istnienia hokeja na lodzie w grodzie Kopernika. 
To powinno być wspólne święto całego środowiska hokejowego nie tylko w Toruniu, ale i w Polsce. Ranga tego wydarzenia w dużej mierze zależeć będzie od zaangażowania władz Miasta Torunia, Klubu Hokejowego Toruń, MKS Sokoły Toruń, ludzi którzy tworzyli i tworzą tę dyscyplinę oraz darczyńców.
Mimo, że do obchodów 100-lecia zostało jeszcze trochę czasu już dziś warto rozmawiać o formule tego wydarzenia i rozpocząć stosowne przygotowania. 

Ze sportowym pozdrowieniem
Stowarzyszenie Toruńskich Kibiców Hokeja 1924

wstecz

Kontakt

Bannery