Treść strony kwiecień_2005

Debreczyn - MŚ Dywizji I

17-go kwietnia rozpoczynają się Mistrzostwa Świata Dywizji I Grupy A, w których zagra reprezentacja naszego kraju. Turniej odbywać się będzie na Węgrzech, w Debreczynie.

Debreczyn jest drugim pod względem wielkości miastem na Węgrzech. Jest to centrum kulturalne, naukowe, artystyczne i religijne. Miasto to leży w odległości 230 km od Budapesztu. Jest on nazywany "Kalwińskim Rzymem" z powodu roli jaką to miasto odgrywało w czasach reformacji. Debreczyn był "stolicą" walczących Węgrów w czasie wojny o niepodległość (1848-49). Wizytówką Debreczyna jest Kalwiński Wielki Kościół. W 1538 roku zostało tutaj również utworzone Kalwińskie Kolegium. Była to jedna z pierwszych wyższych uczelni, w której wprowadzono język węgierski jako język wykładowy. Najsłynniejszym muzeum znajdującym się na terenie Debreczyna jest muzeum Deri. Można w nim podziwiać jedne z największych w kraju wystawy na temat lokalnej historii, wystawy ptaków, merałów, sztuk pięknych oraz wystawy etnograficzne. W tym muzeum znajduje się również dzieło o ogromnej wartości kulturalnej - ogromnych rozmiarów trylogia przedstawiająca Chrystusa przed Piłatem, Ecce homo oraz Golgota. To wspaniałe dzieło namalował słynny węgierski artysta Mihaly Munkacsy. Jednym ze słynnych wydarzeń kulturalnych odbywających się w Debreczynie jest festiwal kwiatów, który jest organizowany każdego roku w drugiej połowie sierpnia. W Debreczynie znajdują się również kąpieliska lecznicze. Cały kompleks basenów został umiejscowiony w parku zwanym "Duży las" (Nagy Erdo). Są tutaj leczone schorzenia narządów ruchu przy pomocy wody zawierającej związki chloru, bromu, jodu i dwutlenek węgla.

Hekoiści będą rywalizować na tafli w Fonix Hall. Obiekt ten może pomieścić na widowni osiem tysięcy ludzi. W hali tej odbywają się różnego rodzaju imprezy sportowe i kulturalne.

(Fot. www.motorinfo.hu)

wstecz

Kontakt

Bannery