Treść strony kwiecień_2005

Mistrzostwa za cztery dni...

Wielkimi krokami zbliżamy się do Mistrzostw Świata Dywizji I - zaplecza najlepszych drużyn naszego globu.

W dniach 17 - 23 kwietnia w Debreczynie i Eindhoven zmagania o awans do elity rozpocznie 12 drużyn. Kadra Polski posiadająca w swoich szeregach czterech zawodników TKH ThyssenKrupp Energostal Toruń stoczy pojedynki z reprezentacjami Wielkiej Brytanii, Chin, Japonii, Norwegii i Węgier.
Trener kadry Andriej Sidorenko ma trudny orzech do zgryzienia, kłopoty i kontuzje nie pozwalają na optymalne zestawienie składu. Dla Polskich kibiców nie zagrają największe gwiazdy rodzimego hokeja Mariusz Czerkawski i Krzysztof Oliwa, oprócz nich z chorobami i kontuzjami przegrali: Kłys, Justka, Biela, Zamojski oraz golkiperzy Tomasz Jaworski i gwiazda toruńskiego zespołu Tomasz Wawrzkiewicz. Z kolei Adriana Parzyszka zatrzymały sprawy osobiste.
Mimo to pierwszy poważny sprawdzian zakończył się po myśli biało-czerwonych. 11 kwietnia Polacy wygrali w Oświęcimiu z Francuzami 3:1 (2:0, 1:0, 0:1). Nas szczególnie cieszy dobra forma strzelecka "Stalowych Pierników". Jak już informowaliśmy torunianie zdobyli wszystkie gole dla Polski. W drugim spotkaniu, które odbyło się wczoraj na lodowisku w Janowie Polacy zremisowali już 2:2. W spotkaniu tym wystąpili wszyscy powołani toruńscy zawodnicy: Łukasz Sokół, Daniel Laszkiewicz, Tomasz Proszkiewicz i Jarosław Dołęga, tym razem goli jednak nie strzelili.
Podopiecznych Sidorenki czekają jeszcze ostatnie dni zgrupowania, ostatnie treningi i odprawy taktyczne. Wyjazd na Węgry zaplanowano 14 kwietnia.
Poniżej przedstawiamy krótkie informacje o drużynach, z którymi Polacy stoczą batalię o awans do grona najlepszych drużyn na świecie.

Wielka Brytania
W składzie delegowanym przez Ricka Strachana znalazło się kilkunastu bardzo młodych zawodników grających w rodzimej lidze. Siła drużyny z wysp opierała się będzie jednak na barkach zawodników z lig zagranicznych, broniący barw Servette Geneva Steve Thorton, napastnik drużyny z ligi AHL Colin Shields, czy bramkarz grający w Szwecji Stephen Murphy to podstawowi zawodnicy. Obok nich uznanie w oczach trenera zaskarbili sobie wielokrotni reprezentanci: 32 - latek urodzony w Ontario (Kanada) Mike Ellis oraz rówieśnik również urodzony w Kanadzie Jeff Hoad - bramkostrzelny napastnik.
Jednoznacznie trudno określić na co stać Brytyjczyków, wydaje się, że są w stanie napsuć krwi faworytom.

Węgry
Kanadyjsko - węgierski duet trenerski Pat Corrina - Antal Palla postawił na zawodników dwóch najlepszych drużyn ligi węgierskiej: Alby Volan Szekesfehervar i Dunaujvarosi AC. W 26 osobowej kadrze znalazło się również dwóch zawodników grających obecnie w ligach zagranicznych: Daniel Fekete (EC Graz 99ers - Austria) i Janos Vas (Halmstad HC - Szwecja).
Za największe indywidualność można uznać zawodników wcześniej wybieranych w drafcie przez drużyny NHL: bramkarz Lavente Szuper i wspomniany wcześniej młody 21-letni napastnik Janos Vas.
Reprezentacja Węgier rozegrała jak dotąd dwa spotkania kontrolne z kadrą Holandii. Bilans dwumeczu wypadł remisowo, 8 kwietnia Węgrzy wygrali 2:0, by dzień później przegrać w takim samym stosunku.
Grając na swoim lodzie na pewno urastają do miana faworyta mistrzostw.

Norwegia
Aż 15 zawodników z zagranicznych lig, w tym 9 z silnej ligi szwedzkiej, powołał do walki w mistrzostwach dywizji I trener Roy Johansen. Eirik Skasdammen i Patrick Thoresen to młodzi koledzy Mariusza Czerkawskiego z drużyny Djurgardens IF Sztokholm. W składzie znalazło się również 6 zawodników najlepszej drużyny ligowej z Oslo. Między innymi Erik Ryman, czy Oystein Olsen to rutyniarze grający obecnie w drużynie Valerenga Oslo, którzy swoim doświadczeniem wprowadzą spokój w szeregi reprezentantów Norwegii.
12 i 13 kwietnia na lodowisku w Lillehammer Norwegowie zagrają dwa sparingowe spotkania z Danią, będą to ostatnie mecze kontrolne przed mistrzostwami.
Silna drużyna mogąca pokusić się o awans.

Japonia
Jedynym powołanym zawodnikiem grającym poza granicami swojego państwa jest 23 - latek Yutaka Fukufuji urodzony w Tokio, reprezentuje on barwy amerykańskiej drużyny Bakersfield Condors występującej w lidze ECHL. Pozostali zawodnicy to w większości zawodnicy klubów: Kokudo Tokyo i Oji IHC Tomakomai.
Tak naprawdę trudno przewidzieć jak zaprezentują się podopieczni niemieckiego trenera Ricka Mahona, mieszanka rutyny i młodości może tu wiele napsocić.

Chiny
Drugi z azjackich zespół to jeszcze większy znak zapytania. Polacy rozegrają mecz z Chinami już drugiego dnia mistrzostw, wydaje się, że pod koniec turnieju drużyna prowadzona przez Guocheng Wanga będzie znacznie łatwiejsza do pokonania.

Zapraszamy do dyskusji na FORUM.

  • autor: Dariusz Łopatka

wstecz

Kontakt

Bannery