Treść strony czerwiec_2005

"Tor - Tor" na miarę Europy

Prace mające na celu unowocześnienie hali widowiskowo - sportowej "Tor - Tor" idą pełna parą. O to w jakim stadium przebudowy znajduje się toruńskie lodowisko zapytaliśmy Aleksandra Dybińskiego - dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Dariusz Łopatka: Pierwszy etap modernizacji toruńskiego lodowiska przebiega zgodnie z założeniami. W jakiej fazie rozwoju znajduje się obecnie toruńskie lodowisko ?

Aleksander Dybiński: Prace renowacyjne trwają od 15 kwietnia, na początku został wypompowany i wywieziony amoniak z całej instalacji, dokonanych zostało również sporo prac rozbiórkowych, porządkujących plac pod budowę. Obecnie położone jest orurowanie płyty lodowiska, teraz pozostaję tylko wylewanie betonu.

D.Ł.: Co czeka nas w kolejnych tygodniach ?

A.D.: Następnie zostaną ustawione bandy z nadstawkami i przygotowane boksy dla zawodników, sędziów oraz ławki kar. Na początku lipca zostanie dostarczony kontener - nowa maszynownia, której rozruch planujemy pod koniec lipca, tak, aby 1 sierpnia można było rozpocząć treningi na lodzie.

D.Ł.: Znane są w Polskiej Lidze Hokeja przypadki felernych band, które nie są do końca bezpieczne. Wykonawcy hokejowych band są w stanie zapewnić bezpieczeństwo ich użytkownikom ? Czy planowane są wcześniejsze testy ?

A.D.: Bandy jak wszystkie urządzenia muszą posiadać swoje atesty i gwarancje, w związku z tym nie przewidujemy żadnych testów. 1 sierpnia hokeiści wyjadą na lód, zaczną grać i trenować, wówczas zobaczymy jak się te bandy będą zachowywać, myślę, że nie będzie żadnych problemów.

D.Ł.: Kolejny etap prac remontowych będzie długoterminowy, budowane będą nowe szatnie dla
hokeistów, ale na tym modernizacja się nie kończy ?

A.D.: Drugi etap modernizacji naszej hali lodowej jest przewidziany od września b.r. do końca sierpnia roku przyszłego. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania przetargów, na przełomie lipca i sierpnia powinny spłynąć oferty. Tydzień po rozstrzygnięciu przetargu powinna zostać podpisana umowa, a następnie rozpoczną się prace. Przewidujemy, że ta modernizacja potrwa rok, zakłada ona unowocześnienie całej hali, trybun, poprawę akustyki, wymianę nagłośnienia i oświetlenia, przygotowanie pomieszczeń pod trybunami, szatni dla hokeistów i trenerów. Zaplecze szatniowe od września przyszłego roku powinno zdecydowanie się poprawić.

D.Ł.: Dziękuję za rozmowę.

Łączny koszt inwestycji opiewa na kwotę 12 mln złotych. Jedna czwarta tych pieniędzy to cena modernizacji obejmująca wszelkie instalacje pierwszego etapu. Pozostałe 9 mln złotych jest budżetem, który pozwoli wykonać założenia etapu drugiego.

  • autor: Dariusz Łopatka

wstecz

Kontakt

Bannery