Treść strony lipiec_2008


Pierwsza część sezonu 2008/2009 już za nami. Pomimo to, że od 15 maja minęło dopiero niecałe dwa miesiące, w toruńskim hokeju na lodzie zaszło wiele ciekawych zmian.


Praktycznie przed rozpoczęciem przygotowań przedsezonowych skompletowany został cały skład drużyny, która reprezentować będzie toruńskie barwy w nadchodzącym sezonie. Pomimo braku możliwości zakontraktowania do naszego zespołu polskich zawodników z poziomu reprezentacji, udało się wzmocnić drużynę w jej najważniejszych pozycjach. Pozyskanie K. Piotrowskiego, P. Jakubowskiego oraz dwóch młodych reprezentantów Polski: D. Minge i M. Porębskiego, pozwoliło na uzupełnienie luk z poprzedniego sezonu. Trudności napotkane na "polskim rynku transferowym" działacze klubu zrekompensowali z nawiązką, zatrudniając wyjątkowo wartościową piątkę zawodników zagranicznych. Tacy zawodnicy jak: V. Buril, R. Hlouch oraz M. Kacir, to z całą pewnością najjaśniejsze gwiazdy ekstraklasy PLH.
Okres przygotowań do nadchodzącego sezonu przebiegł wyjątkowo pomyślnie. Drużynę trenującą na toruńskich obiektach sportowych ominęły poważniejsze kontuzje, co umożliwiło zrealizowanie planów szkoleniowych w 100%. W ocenie trenerów, przygotowania przeprowdzone zostały przy podobnym zakresie objętościowym jak w poprzednim sezonie. Pomimo to, były one bardziej intensywne, ciekawsze i bardziej urozmaicone. W ocenie samych zawodników były to zajęcia bardzo ciężkie, ale pozwalające na wyjątkowo dobre "naładowanie akumulatorów". Nasza drużyna dostała do swojej dyspozycji szerokie możliwości wykorzystania atutów: boiska z bieżnią lekkoatletyczną, boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, siłowni MOSiR, sal gimnastycznych "Olimpijczyk" i "CSAiU" oraz "słynnego" lasku na ul. Bema. Trudy tych niezwykle ciężkich zajęć treningowych, minimalizowano na basenie toruńskiego "Aquaparku" oraz w trakcie odnowy biologicznej w Centrum - "Bella Line". Każdy, nawet najdrobniejszy uraz czy przesilenie natychmiast diagnozowano i leczono w Centrum Rehabilitacji i Fizykoterapii "Synapsa". Szeroki zestaw zabiegów fizjoterapeutycznych wykorzystywanych w tym celu, pozwolił na uniknięcie poważniejszych kontuzji i urazów.
Nowością w przygotowaniach do sezonu było rozpoczęcie szerokiej współpracy z dr R. Olkiem z AWF Gdańsk w zakresie specjalistycznej dietetyki sportowej. Przez większą część okresu przygotowań nasi chłopcy otrzymywali specjalnie przygotowywane posiłki regeneracyjne, które dopasowane były do zasad przemian chemicznych ich organizmów. Wszyscy zawodnicy przeszli ponadto szereg badań bio-medycznych, które pozwolą w kolejnym etapie treningów na przygotowanie specjalnie opracowanych, indywidualnych schematów diety. Prowadzone, już kolejny rok, uzupełnianie strat i niedoborów mikroelementów odżywkami i suplementami, stało na najwyższym jak dotychczas poziomie.
Dopełnieniem wszystkich wymienionych działań, będą zaplanowane na sierpień badania wydolnościowe. Badania prowadzone, przez jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie, rozszerzone zostaną o nowe metody, które w znacznym stopniu powiększą zakres wiedzy w tym temacie. Oprócz tradycyjnych testów Vo2max i Wingate, prof. T. Gabryś z AWF Warszawa przeanalizuje wydolność naszych zawodników w trakcie turnieju im. L. Czachowskiego. Zgodnie z metodyką badań opracowaną dla reprezentacji Polski, wszyscy zawodnicy przejdą te specjalistyczne badania grając w meczach turniejowych ze specjalnymi czujnikami. Wyniki tych testów pozwolą na określenie indywidualnych wskaźników wytrzymałości, okresów regeneracji ich organizmów, wyrównania poziomu wydolności zawodników w formacjach i wielu innych niezwykle ważnych aspektów.
Wykorzystując okres urlopów naszych zawodników, podkreślić należy również dobrą pracę i osiągnięcia toruńskich działaczy. Liczne spotkania z kibicami, młodzieżą szkolną i z przedszkolakami, to w chwili obecnej norma współpracy klubu z mieszkańcami Torunia. Jednak zdecydowanie najważniejsze sukcesy organizacyjne to:
- kolejny etap rozwoju szkolnictwa sportowego (SMS),
- przyznanie Toruniowi organizacji Mistrzostw Świata I Dywizji,
- decyzja o budowie drugiej tafli lodowiska
- wybór przedstawiciela Torunia do Zarządu Polskiego Związku Hokeja na Lodzie - p. Z. Fiderewicza.
Wszystkie wymienione dokonania są niezbitym dowodem na to, że hokej na lodzie w naszym mieście będzie się z całą pewnością rozwijał przez wiele kolejnych lat.

wstecz

Kontakt

Bannery