Treść strony 1924-25

Sezon:
1924/1925

Nazwa drużyny toruńskiej:
Toruński Klub Sportowy

Miejsce w rozgrywkach:

ogólnopolskich rozgrywek jeszcze nie organizowano

.

Hokejowa przygoda Torunia rozpoczęła się od Toruńskiego Klubu Sportowego w roku 1924. Jej początek, jak we wszystkich hokejowych rodowodach, wiąże się jednak z działalnością łyżwiarzy.  
W dniu 4 stycznia 1924 roku, w klubie „Pod lwem”, zebrała się grupa łyżwiarzy, narciarzy i saneczkarzy, organizując się w pierwszą w regionie klubową Sekcję Sportów Zimowych, której działalność doprowadziła w konsekwencji do powstania pierwszej w Toruniu i na Pomorzu drużyny hokejowej. Podjęte w styczniu 1924 roku działania sekcji mają charakter jedynie organizacyjny i jako takie nie dotyczą bezpośrednio jeszcze hokeja. Powstała sekcja prowadzić miała przede wszystkim działalność łyżwiarską. Opracowano wówczas statut i regulamin sekcji, ogłaszono nabór członków, a także zorganizowano pierwszą ślizgawkę. Na początku roku 1924 nie mówi się jeszcze otwarcie o grze w hokeja. Pierwsze o tym wzmianki: o potrzebie utworzenie toru łyżwiarskiego z wydzieleniem boiska do gry w hokeja oraz o utworzeniu drużyn hokejowych i systematycznych treningach, pojawią się dopiero pod koniec 1924 roku.

Niestety, nie da się jeszcze w tym okresie zrealizować zaplanowanych zamierzeń, ponieważ na przeszkodzie staje klimat Pomorza, który charakteryzował się w tamtych latach, w odróżnieniu od pozostałych terenów Polski, mniejszą ilością tzw. dni lodowych. Taką też niemiłą niespodziankę sprawiła Toruniowi aura pod koniec 1924 roku (grudzień) oraz w styczniu i lutym 1925 roku, gdy praktycznie przez cały czas panowały temperatury dodatnie.

PRASA:
. Słowo Pomorskie - Sporty zimowe (04.01.1924)
. Słowo Pomorskie - Organizowanie sportu zimowego w Toruniu (11.01.1924)
. Słowo Pomorskie - Do łyżwiarzy! (10.12.1924)
informacje: Wiesław Winiarski "Tryton"

Kontakt

Bannery