Treść strony O HOKEJU

Historia hokeja w Polsce.

Podobnie jak w innych krajach, również w Polsce rozwój hokeja był związany z łyżwiarstwem. W Polsce hokej na lodzie zaczęto uprawiać w latach dwudziestych - po odzyskaniu niepodległości. Pierwsze grupy młodzieży tworz±ce hokejowe drużyny pojawiły się w Warszawie, Łodzi i we Lwowie. W 1922 r. w Warszawie, Polonia i AZS utworzyły pierwsze klubowe sekcje hokeja na lodzie.
Jako datę narodzin polskiego hokeja przyjmuje się rok 1925, w którym 4 warszawskie kluby: Polonia, AZS, Warszawianka i Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie założyły w stolicy Polski Związek Hokeja na Lodzie (PZHL). Choć PZHL powołały do życia zespoły warszawskie, hokej uprawiano już praktycznie w całej Polsce. Powstawały kolejno hokejowe drużyny przy klubach we Lwowie (Pogoń, Czarni, Lechia), Krakowie (Cracovia, Wisła, Sokół), Wilnie (AZS), Krynicy (KTH), Katowicach (Dąb), Łodzi (ŁKS), Toruniu i Poznaniu.

Historia hokeja na świecie.

W marcu 1875 r. na Victoria Skating Rink zmierzyły się dwie drużyny studenckie. Pierwsze przepisy nowej dyscypliny sportu zostały stworzone dopiero w 1879 r. przez dwóch studentów McGill University w Montrealu. Ustalono wielkość lodowiska, rozmiar bramek, zrezygnowano z piłki na rzecz drewnianego wówczas krążka, ustalono jego obwód i ciężar, czas spotkania na 2 razy po 30 min, liczbę graczy ograniczono do 9 z każdej strony (w roku 1886 liczbę zawodników zmniejszono do 7). Absolwenci uniwersytetu McGill propagowali hokej we wszystkich zakątkach Kanady, tak że w niedługim czasie stał się on niezwykle popularny.

Historia NHL.

Trofeum to otrzymało nazwę Pucharu Stanleya i po raz pierwszy walczono o nie w sezonie 1893-94. Zdobyła je wówczas drużyna Montreal A. A. A.
W 1907 r. w Kanadzie nastąpił rozłam pomiędzy hokejem zawodowym i amatorskim. Od 1908 r. Puchar Stanleya był nagrodą dla zawodowego mistrza Kanady, zaś Puchar Allana dla najlepszego zespołu amatorskiego. 22 listopada 1917 r. przedstawiciele klubów z Montrealu, Ottawy i Toronto postanowili założyć wspólną organizację, której zadaniem byłoby przeprowadzanie corocznych, ogólnokrajowych rozgrywek dla najsilniejszych zawodowych drużyn hokejowych.

Zasady i przepisy.

W żadnym okresie gry drużyna nie może mieć na lodzie więcej niż 6 i mniej niż 4 graczy. Czas efektywnej gry wynosi 60 min. - 3 tercje po 20 min; między tercjami dwie 15 min. przerwy. Drużyny zmieniają pola gry po pierwszej i drugiej tercji. Czas dogrywki (jeżeli nie jest to mecz playoff) wynosi 10 min efektywnej gry (w NHL 5 min.). Bramka strzelona w dogrywce kończy mecz. W czasie meczu, każdej z drużyn przysługuje jedna, 30 sek. przerwa. Grę rozpoczyna (również po zdobyciu bramki) na środku lodowiska sędzia główny, rzucając na lód krążek pomiędzy kije dwóch ustawionych twarzą do siebie graczy przeciwnych drużyn.

Lodowisko, sprzęt ...

Lodowisko o wymiarach: 61 m długości i 30 metrów szerokości (w NHL 26 m szer.) otoczone jest drewnianą lub plastikową, pomalowaną na biało bandą o wysokości 1,2 m, na którym po obu stronach ustawione są metalowe, pomalowane na czerwono bramki o wymiarach: 1,83 m szerokości i 1,22 m wysokości. Dla bezpieczeństwa zawodników bramki muszą dać się łatwo przesuwać. Narożniki lodowiska są zaokrąglone, promień łuku wynosi 7 - 8,5 m.

Kontakt

Bannery